• אנגלית
  • רוסית
  • ערבית
  • עברית

ניתוח אורתוגנטי

רקע

ניתוח אורתוגנטי היינו ניתוח שמבוצע על ידי מומחה לכירורגיה פה ולסתות. הניתוח מהווה מענה עבור מטופלים אשר סובלים מהפרעה תפקודית ואסתטית בלסתות (העליונה והתחתונה). הניתוחים לרוב דורשים שלב מכין הכולל טיפול אורתוגנטי שבאמצעותו מתאים האורתוגנט (מיישר שיניים) את הסגר והשיניים למצב החדש שיהיה לאחר הניתוח. לעתים במקרים מסוימים ניתן לבצע את הניתוח ללא התערבות מוקדמת של אורתוגנט, אולם בסיום הניתוח יש צורך בהתאמת הסגר על ידי האורתוגנט בכל מקרה.

במקרים בהם היחס בין הלסתות במישור האופקי או האנכי גדול מהרגיל, נוצרת הפרעה תפקודית שאינה מאפשרת דיבור, לעיסה ואפילו חיתוך של המזון כראוי.

לצורך כך, ניתן לבצע קידום או הזזה לאחור של הלסת העליונה או התחתונה או שתיהן יחד לצורך תיקון העיוות המקורי.

ישנם מקרים מיוחדים שניתוח זה מבוצע לצורך פתרון בעיה שאינה עיוות בלסתות לדוגמא OSA , שזה מצב של חסימת דרכי האויר שמוביל לדום נשימה בשינה, בעיה ממנה סובלים בעיקר אולם לא רק גברים ולרוב קשורה להשמנת יתר. הטיפול כולל הזזה של 2 הלסתות קדימה ללא קשר לפן התפקודי או האסטתי ומובילה במרבית המקרים לפתרון מלא לבעית הדום בנשימה.

בדיקות מקדימות ליעוץ הרפואי

צילום פנורמי וצפלומטרי צידי עדכני

משך הניתוח

ניתוח אורטוגנטי דו לסתי אורך כ 3-4 שעות. בסיום הניתוח יתכן ויהיה צורך להשאיר את המטופל עם מכשור מיוחד שסוגר את הלסתות (בדומה לגבס על שבר) ומונע תזוזה מיותרת של הלסתות ומאפשר ריפוי תקין של הלסתות המנחל החדש שיצר הכירורג. הפה יכול להיות סגור למשך תקופה של בין 2-4 שבועות בתקופה זו המטופל מסתפק באכילה של מאכלים רכים או טחונים בבלנדר, כגון מעדנים, מילקשייקים וכל דבר שניתן לטחון, חובה לעקוב אחר המשקל למנוע ירידה מוגזמת במשקלו של המטופל, והגיינה אוראלית קפדנית למניעת התפתחות של עששת שיניים במידה והמטופל מזניח את ההגיינה הבסיסית.

ניתוחים אחרים– genioplasty הקטנה או הגדלה או הזזה של הסנטר בלבד לרוב מסיבות אסטתיות או כחלק מהניתוח המשלים לניתוח האורטוגנטי.

הכנה לפני ניתוח

לקראת ניתוחים אורטוגנטיים יש להכין את המטופל הכנה אורטודונטית, יישור שיניים להכין את השיניים לסגר הרצוי שיהיה לאחר הניתוח, בנוסף יש לבצע צילומים ומדידות צפלומטריות שמבוצעות הן על ידי הכירורג והן המכונים מיועדים לכך באופן ממוחשב שמאפשרים לכירורג לאבחן איפה הבעיה ולחזות את התוצאה שתתקבל לאחר הניתוח.

פרוצדורות עיקריות במהלך הניתוח

ניסור וקידום לסת אחת או שתיהן באופן מכני או ניסור והזזה של מקטע לסת במקרים של בקיעת יתר של סגמנט שיניים, ובמקרים של גניופלסטי, הזזה וקידום של הסנטר בלבד, וזה במקרים בהם רק הסנטר מאוד אחורי, דבר המפריע לנשימה ולאסתטיקת המטופל.

סיכוני הניתוח

הסיכונים בניתוחים אורטוגנטיים כוללים פגיעה או שינוי בתחושה בשפה ולשון ובמרבית המקרים התחושה חוזרת לחלוטין, וכן דימום וזיהום שנכון לכל ניתוח באשר הוא.

משך אשפוז

סך ימי האשפוז בניתוח משתנים בהתאם לסף הריפוי האינדיבידואלי של המטופל ויכול לנוע בין 3-7 ימי אשפוז במחלקתנו.

התאוששות

לאחר פתיחת הפה יבצע המטופל פיזיוטרפיה אינטנסיבית להחזרה של התפקודים המוטוריים.


רופאים מטפלים

מתוך מגזין א.ר.ם

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
personal
simpotms
departments
acf
Filter by Categories
dep3
Departments
ללא קטגוריה
מאמרים