• אנגלית
  • רוסית
  • ערבית
  • עברית
יחידת אף וסינוסים

היחידה לניתוחים אנדוסקופים של האף, סינוסים ובסיס הגולגולת

היחידה מתמקדת בטיפול תרופתי או ניתוחי בחסימת נשימת האף בשל מחלות סינוסים דלקתיות כגון סינוסיטיס חוזרת או כרונית, סינוסיטיס פטרייתית, סטיית מחיצה והגדלת קונכיות. עוד במסגרת היחידה מטופלים סיבוכי ניתוחים דנטליים, חסימת דרכי הדמעות, בלט של ארובת העין בשל מחלת בלוטת התריס, גידולים בסינוסים, גידולים בבסיס הגולגולת ועצירת דלף נוזל מוחי.

הניתוחים מתבצעים ללא חתכים חיצוניים. אם יש אינדיקציה, נשקל צינטור הסינוסים (סינופלסטי). במידת הצורך, מתקיים בחדר הניתוח שיתוף פעולה עם מומחים שונים – כירורג ארובות העיניים, פלסטיקאי, מנתח פה ולסת או נוירוכירורג. במקרים נבחרים, לשם שיפור הדיוק והבטיחות, מתבצעים הניתוחים בעזרת מערכת ניווט.

במסגרת היחידה, קיימים שיתופי פעולה עם דיסציפלינות נוספות:

ארובת העין נמצאת סמוך מאוד לחללי האף והסינוסים. בשנים האחרונות, בעקבות התפתחות ניתוחים אנדוסקופיים, ניתן לבצע פעולות באזור העין דרך האף. למשל, ניתוחי דרכי הדמעות, ניתוחים להפחתת הלחץ בארובת העין, במחלות של בלוטת התריס ובחלק מגידולים שמערבים את הארובה.  הטכניקה האנדוסקופית מאפשרת גישה ישירה יותר לאזור הבעיה דרך חללי האף, הסינוסים, וכן מונעת את הצורך בחתך חיצוני. הדבר מחייב שיתוף פעולה צמוד בין רופא העיניים למנתח א.א.ג כאשר מטופל נהנה מיעוץ משולב ומטיפול משולב של שתי הדיסציפלינות

בסיס הגולגולת הוא למעשה רצפת המוח. בחלקו הקדמי הוא מהווה את התקרה של האף וחללי הסינוסים. באופן מסורתי, מחלות וגידולים של בסיס הגולגולת טופלו על ידי נוירוכירורג. ב20 השנים האחרונות, התפתחה הכירורגיה האנדוסקופית של האף והסינוסים ובשנים האחרונות גילו מנתחי הסינוסים שניתן להגיע דרך חללי האף אך מחלות וגידולים בבסיס הגולגולת וכך להימנע מהצורך להגיע דרך חתכים בקרקפת ובגולגולת באותם מקומות. בחלק מהמקרים, כניסה דרך הקרקפת לנגעים אלה עלולה לגרום לבצקת או נזקים אחרים.
התפתח שיתוף פעולה פורה בין מנתחי נוירוכירורגיה וא.א.ג כאשר הניתוחים מתבצעים באופן אנדוסקופי, על ידי שני המנתחים, בעזרת 4 ידיים, דרך שתי הנחיריים באופן שמאפשר ראייה מדויקת של הנגעים, תיקונם או הסרתן בשלמות. הליקויים השכיחים לצורך מטרה זו הם דלף של נוזל המוח וגידולי בסיס הגולגולת ובעיקר גידולים של בלוטת יותרת המוח.

לעיתים קרובות, כרוכה חסימה מכנית של מעברי האף (סטיית מחיצה, קונכיות מוגדלות, וסינוסיטיס) בשינוי מבנה חיצוני של האף. לעיתים, מבקש החולה לשלב את הטיפול בליקוי הפנימי והחיצוני יחד ולעיתים הרופאים הם אלה שממליצים על שילוב של ניתוח חיצוני ופנימי. האינטרס של המטופל הינו שבחלק הפנימי יטפל רופא שעיקר מיומנותו היא בניתוחי אף ומערכת הנשימה הפנימית ושבחלק החיצוני, יטופל על ידי רופא אשר מיומנותו הינה בחלקו החיצוני של האף, פלסטיקה.
על ניתוח משולב, יש להתייעץ עם הרופא הרינולוג המומחה.

אבחנות רפואיות נוספות

טיפולים נוספים


כתובתנו

סניף ראשי: בית החולים אסותא, הברזל 20, קומה 1, רמת החייל, תל אביב
סניף הברזל ומכון השמיעה א.ר.ם H.EAR: הברזל 5 א', קומה 5, רמת החייל, תל אביב

שעות הפעילות שלנו

ראשון - חמישי

08:00 - 21:00

שישי

08:00 - 13:00