• אנגלית
  • רוסית
  • ערבית
  • עברית

טיפול בדלף נוזל מוחי (CSF)

הכנה לפני ניתוח

בדיקת דם כולל תפקודי קרישה, ע”פ הצורך א.ק.ג וצילום חזה. בדיקת מרדים.

מהלך הניתוח

מתבצע בהרדמה כללית. המרדים מזריק חומר ירוק זרחני (פלורסצאין) אל בין חוליות עמוד השידרה, לתוך הנוזל שדרתי שמקיף את חוט השידרה. הפלורסצאין נמהל בנוזל השידרה אשר המשכי לנוזל המוח. הפלורסצאין נועד לסייע במציאת אזור הדלף ובווידוא אטימה מוחלטת שלו. הניתוח מתחיל – דרך הנחיריים מוחדר ע”י יד אחת סיב אופקי קשיח (אנדוסקופ) המחובר למצלמת וידאו. הסינוסים, שהם חללי אויר, ממוקמים מעל, מתחת, מאחורי ובין ארובות העיניים. המנתח רואה את תמונת הניתוח על גבי מסך גדול. בידו השניה אוחז המנתח באחד מתוך שורה ארוכה של כלים יעודיים ומבצע את הניתוח תוך הסתכלות על המסך. כאשר האנטומיה אינה קלה, מגויס לעזרה מכשיר ניווט משוכלל, מעין GPS  שמאפשר למנתח לדעת היכן בדיוק נמצא קצה כלי הניתוח. באופן זה מוגברים הדיוק והבטיחות בניתוח. הניתוח מתבצע ללא חתכים חיצוניים. כבר בתחילת הניתוח מנסה המנתח לאתר את אזור הדלף, ולשם כך הוא מחפש את הנוזל הירוק והזרחני. לאחר שזוהה, מסיר המנתח את המכשולים האנטומיים בדרך לדלף עד לחשיפתו המלאה והברורה. אטימת הדלף מתבצעת ע”י רקמות של המנותח. האפשרויות כוללות שומן בטני, מעטפת שריר מהירך והאפשרות השימושית יותר כיום – רירית של מחיצת האף (מעין ציפוי של סחוס ועצם המחיצה). בניתוח כזה המתבצע כהלכה סיכויי ההצלחה גבוהים מאד. בניתוח זה יש צורך לתמוך במבנה האטימה עם חבישות אף פנימיות (טמפונים) למשך ימים אחדים.

סיכוני הניתוח

הניתוח המתואר מתבצע באזור ריצפת המח ודופן המח, כך שקיים סיכוי (נמוך מאד) להתפתחות דלקת קרום המח. בשיעורים נמוכים יתכן כישלון האטימה ואז יש צורך לבצע ניתוח נוסף. כמו בכל ניתוחי ה ESS, גם ארובות העיניים וכלי דם גדולים סמוכים מאד. פגיעה באחד מאלה עלולה לגרור סיבוכים כגון פגיעה בראי ודימום. הסיכוי לאירועים מסוג זה נמוך ביותר.

משך הטיפול

יכול לארוך בין חצי שעה ל-3 שעות, תלוי במיקום הדלף, גודלו ומורכבות הניתוח.

התאוששות

בסיום הניתוח מועבר המנותח לחדר ההתאוששות. כשעה לאחר מכן הוא מועבר למחלקת אשפוז א.א.ג. במקרים מורכבים יותר עושה המנותח את לילו הראשון ביחידה לטיפול נמרץ. לרוב, לאחר כ-3 ימים משוחרר המנותח לביתו. חולים עם לחץ תוך גולגלתי מוגבר צפויים לקבל טיפול זמני בכדורים מפחיתי לחץ. לאחר ניתוח סגירת דלף מוחי מונחה המנותח לנוח כשבוע ולהימנע ממאמצים כחודש. תופעות צפויות לאחר האשפוז: הפרשה דמית מעטה, יציאת גלדים מדי פעם, קושי בנשימת האף, כאב ראש מתון, חולשה. אקמול ודומיו משפרים את התחושה. כחודש לאחר הניתוח מתקיים במרפאה ביקור אשר במהלכו, תחת אלחוש מקומי, מתבצע במשך מספר דקות ניקוי אנדוסקופי של אזורי הניתוח ווידוא שהמהלך תקין. כחודשיים וחצי שנה לאחר הניתוח מתבצעות ביקורות נוספות. משלב זה מתבצע מעקב ע”פ הצורך.  לאורך כל התקופה שסביב הניתוח עומדים לרשות המנותח מספרי הטלפון של המנתח, רופאי א.א.ג כוננים שעובדים עמו, המרכז הרפואי א.ר.ם ומחלקת האשפוז. בכל שאילתה וצורך יש לפנות לאחד מאלה. אחריות המנתח והמערך שסביבו כלפי המנתח היא 24/7.


מתוך מגזין א.ר.ם