• אנגלית
  • רוסית
  • ערבית
  • עברית

כירורגיה משחזרת

הכירורגיה המשחזרת מגיעה מעולם הכירורגיה הפלסטית ומטרתה לשחזר מראה ותפקוד של רקמות חסרות או פגועות, כתוצאה מסרטן, מומים מולדים, תאונות וכו׳.

פעמים רבות, לאחר הסרת הגידול או הגוש, נוצר חוסר ברקמה הגורם לקושי בתפקוד ו/או לפגיעה אסטטית וכחלק מתהליך השחזור, נעשה שימוש ברקמות קרובות או מרוחקות לאזור הפגוע, בהתאם להיקף השחזור הנדרש.
במקרים כירורגים מורכבים מאוד, תהליך השחזור כולל העברת רקמות רכות ו/או עצם מאזורים מרוחקים בגוף כדוגמת האמה, ירך, עצם השכם ועוד ועיצובם לכדי השלמת הרקמה החסרה. לקיחת רקמה מאיבר אחר בגוף גורמת לפגיעה תפקודית זניחה, אם בכלל, באזור התורם ומאפשרת עיצוב רקמה מגופו של המטופל עצמו, ללא סכנת דחיית השתל (כיוון שזה מאותו הגוף).
הרקמות המועברות מושתלות במקומם החדש, יחד עם כלי הדם הקטנים המזינים אותם והם מחוברים לכלי דם בצוואר בשיטות מיקרו-כירורגיות, כך שהרקמה נותרת ״חיה ונושמת״, לאורך כל התהליך.

הפלסטיקה המשחזרת בחולי סרטן של הראש והצוואר מתבצעת על ידי מומחים, שעברו הכשרה ייחודית לנושא ואשר מגיעים מתחום הרפואה הפלסטית או מתחום א.א.ג וכירורגית ראש-צוואר.

 

לדוגמא:

בכריתת לסת תחתונה, מעורבת גם העצם של הלסת התחתונה. לאחר כריתת הגידול, נשאר חוסר של רקמה רכה בפה ושל מקטע עצם. שיקום החוסר מתבצע ע”י לקיחת עצם ורקמה רכה מאזור השוק והשתלתן באזור הכריתה בכדי להשלים את החסר, במטרה ליצור ולשחזר צורה דומה ללסת, כמו זו שהייתה לפני המחלה ולאפשר שיקום שיניים בהמשך הדרך.

כיום, על מנת להגיע לדיוק מרבי, נעשה שימוש בטכניקות של מודלים תלת מימד המאפשרות לעצב את העצם הישרה שנלקחת מהשוק באופן מדויק לזו של הלסת החסרה.
הרקמה שמועברת היא רקמה ״חיה ונושמת״ ויחד איתה מעוברים כלי דם שמחוברים לכלי דם בצוואר, על מנת לספק דם לרקמה הרכה ולעצם ולאפשר המשך פעילות תקינה של האיברים.


מתוך מגזין א.ר.ם

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
personal
simpotms
departments
acf
Filter by Categories
dep3
Departments
ללא קטגוריה
מאמרים

רופאים מטפלים